Site Rengi


 

HİJYEN BELGESİNDE KAMPANYA

DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZLERİ ARAYINIZ...?

 
GSM: 0544 544 34 46  TEL: 0312 330 34 46

işe giriş için sağlık raporu

İşe Giriş Doktor Raporu Zorunlu

6331 sayılı kanun gereği bütün sektörlerde işe başlamadan önce sağlık raporu ve çalışacağı işe göre sağlık tetkikleri yapılması zorunludur. Bu tetkikler yapılmadan işe başlanması durumunda firmaya ceza yaptırımları uygulanmaktadır.

ASYA DENETİM olarak personellerin işe giriş için yapılması gereken tetkikleri laboratuvarda hızlı bir şekilde çözerek yaşanan mevcut sorunu ortadan kaldırmış oluyoruz.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince işverenler çalışanların işlerinde maruz kalacakları sağlık ve güvenlik risklerini dikkate alarak sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlamak zorunda.

Bu kapsamda çalışanın ilk işe girişinde, yaptığı işin değişmesinde, iş kazası veya meslek hastalığı veya da sağlık nedeniyle tekrarlanan işten uzaklaşmalarından sonra işe dönüşlerinde talep etmeleri halinde doktor raporu aldırmak zorunda.

İlk işe giriş raporları ise işçilerin başlayacakları işin niteliklerine uygun olup olmadıklarını tespit ederek, risk unsurunun ortaya konulmasını sağlıyor.

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalışacakların, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılmaları ise yasak. Buradaki “yapacakları işe uygun olmaları” ibaresine dikkat edilmeli!
Doktor Raporları İhmal Edilmemeli

Ancak ne yazık ki iş kazaları ve meslek hastalıklarının tespit edilmesi için bu kadar stratejik ve hayati öneme sahip olan periyodik kontrolleri ne işçilerimiz ne de işverenlerimiz önemsiyor.

İşe giriş için “rapor almak”, daha çok yasak savmak kabilinden, bürokratik bir ayrıntı olarak görülmekte. Rapor almayı, işçiler ikametgâh sureti vermek gibi, personel müdürleri evrak toplama işi gibi görüyor.

İşçi kesimi bana bir şey olmaz güveni içerisinde hareket ediyor. İşveren ise “aman evrak tamam olsun, denetimde ceza kesilmesin” telaşında.

Sonuçta her yıl ülkemizde iki binden fazlası ölümlü olmak üzere altmış bin iş kazası oluyor.

 

14 Kasım 2016
1.639 kez görüntülendi